Po Soborze 2016 – Sobór 2025

Posted: 06/12/2014 in ekumenizm

W czasie wizyty rzymskiego papieża Franciszka w Turcji 29-20 listopada, papież wraz z patriarchą Bartłomiejem powrócili do tematu unii.

Papież spytał: „Jak możemy wiernie głosić naukę Chrystusa, jeśli pomiędzy nami istniej podział?” Patriarcha Bartłomiej zauważył, że chociaż „droga ku odbudowaniu pełno cennej komunii będzie długa i nieprostą, my nie możemy pozwolić sobie na na rozkosz działania w izolacji”.

Co więc oznaczają te typowe dla ekumenistów rozmydlone słowa. O tym opowiedział przewodniczący departamentu prasowego o. Dozyteusz Anagnostopulos.

Sobór 2025 roku?

W 2016 roku zaplanowano Wszechprawosławny (Wielki i Święty) Sobór, który powinien odbyć się w Stambule. Jest prawdo podobne, że na nim konstantynopolitański patriarcha wezwie do zwołania w 2025 r. Soboru Powszechnego.

Ojciec Dozyteusz poinformował co następuje:

„W 2025 roku dokona się 1700 lat od czasów zwołania Pierwszego Soboru Powszechnego, który odbył się w Nicei z rozkazu imperatora Konstantego Wielkiego. I patriarcha konstantynopolitański zamierza wezwać wszystkich zebranych do pomocy w organizacji nowego, ósmego z kolei, Soboru Powszechnego. Są podstawy sugerujące, że rząd Turcji nie będzie się sprzeciwiał takiej inicjatywie. Lecz jest koniecznym, aby cały chrześcijański świat zgodził się na to przedsięwzięcie i aby cerkwie lokalne poprosiły rządy swych krajów o poparcie”

Podczas Wszechprawosławnego Soboru w 2016 r. w Stambule, również jest planowane rozpatrzenie prawosławno-katolickiej unii.

„Nikt nie liczy na natychmiastowe rezultaty, lecz samo postanowienie zwołania na koniec Wszeprawosławnego soboru już udowadnia, że w końcu został wysłuchany głos Ducha Świętego, i że mimo wszystko jakakolwiek współpraca, póki co tylko pomiędzy prawosławnymi, jest możliwa, – zauważył o. Anagnostopulos.

Z informacji podanych przez „Radio Watykan”, dowiadujemy się że kardynał Koch również oczekuje od Soboru 2016 r. wysiłków ku przygotowaniu unii. Patriarcha Bartłomiej, wyjaśnił kardynał Kurth Koch, posiada pierwszeństwo czci wśród Cerkwi Prawosławnej, mimo to pierwszeństwo to jest różnie interpretowane, dlatego mam nadzieję, że Wszechprawosławny Sobór, zaplanowany na 2016 rok, pomoże ustanowić wielką jedność wśród prawosławnych Cerkwi. Jest nad wyraz ważne i będzie znaczącym krokiem również i ku kontynuacji dialogu pomiędzy nami i prawosławnymi Cerkwiami”. Według opinii kardynała Kocha, „poważną przeszkodą dla dialogu ekumenicznego jawi się ten fakt, że sami prawosławni nie są ze sobą zgodni w wielu sprawach, a to utrudnia dialog z Kościołem Katolickim”.

Tłum. PP (N.G.)

Źródło: http://www.rg.ru/2014/11/30/sobor-site.html

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s