Bułgaria: jak wierny naród zapobiegł niegodziwej chirotonii biskupiej.

Posted: 11/12/2014 in modernizm i odnowieńcy

Synod bułgarskiej Cerkwi 28 listopada podjął decyzję o podniesieniu do godności biskupiej jako drugiego wikariusza patriarchy Neofita archimandrytę Dionizego (Miszewa). Decyzja ta od razu spotkała się ze sprzeciwem większości duchownych i świeckich wiernych Bułgarskiego Patriarchatu z kilku powodów.

Po pierwsze, na posiedzeniu synodu nie było obecnych dwóch metropolitów, a trzech hierarchów zagłosowało przeciwko biskupiej kandydaturze archimandryty Dionizego.
Po drugie, archimandryta Dionizy nie spełnia kanonicznych wymogów bułgarskiej Cerkwi na bycie biskupem, jakimi są prowadzenie mniszego życia w monasterze przez minimum trzy lata oraz wiek 35 lat – duchowny urodził się w 1981 roku. Co prawda ten ostatni wymóg można uchylić, ale tylko w szczególnych przypadkach, jeśli postać kandydata nie budzi żadnych zastrzeżeń, a wręcz jest wzorem pobożności i czystości. Taka sytuacja miała miejsce w przypadku władyki Arseniusza – najmłodszego prawosławnego hierarchy na świecie, o którego święceniach biskupich pisaliśmytutaj.

Natomiast trzecim, najważniejszym powodem sprzeciwu wiernego narodu, były właśnie kontrowersje wokół archimandryty Dionizego. Jest jawnym, iż przez ostatnie lata sprzedawał on godność archonta ludziom biznesu i polityki w Bułgarii, a także przyjmował różne godności w rzymsko-katolickich  zakonie maltańskim oraz zakonie rycerzy z Asyżu, a także  brał udział w ich obrzędach.

Jako pierwsi głos sprzeciwu zabrali mnisi z bułgarskiego monasteru Zograf na Świętej Górze Athos, którzy wystosowali specjalne pismo do patriarchy Neofita. Z kolei od początku grudnia największy prawosławny portal bułgarski – dveri.bg – rozpoczął zbiórkę podpisów wiernych sofijskiej metropolii przeciwko chirotonii archimandryty Dionizego. W ciągu niewiele ponad tygodnia zebrano ponad 2000 podpisów wiernych metropolii Sofii – wśród nich list podpisało wielu duchownych. Zaś trzecią petycję do patriarchy skierowało stowarzyszenie z Warny „Na rzecz czystości w Bułgarskiej Cerkwi Prawosławnej”.

W dniu zebrania się soboru biskupów bułgarskiej Cerkwi, 9 grudnia, duchowni wraz ze świeckimi zorganizowali trzygodzinne czuwanie modlitewne przed siedzibą patriarchatu, mimo niesprzyjających warunków atmosferycznych. Zgromadzeni ludzie trzymając w rękach ikony i krzyże śpiewali cerkiewne hymny, modląc się o Boże natchnienie dla obradujących hierarchów. Protestujących poparł m. in. metropolita łowczeński Gabriel – cieszący się wielkim autorytetem wśród wiernych.

Jeden z protestujących, o. Stylian Tabakow – wikariusz parafii świętych Cyryla i Metodego w Sofii – wyjaśnił przyczynę tej inicjatywy:
Gdybyśmy teraz przegapili moment na protest przeciwko niemoralnemu kandydatowi, które nie w sobie prawosławnego obrazu dobrego pasterza, dobrego człowieka, to okazałoby się, że popadliśmy w duchową niemoc.

Ostatecznie do ponad 150 osób wyszedł sam patriarcha Bułgarii Neofit, który poinformował, iż chirotonia, która była zaplanowana na 21 grudnia w soborze św. Niedzieli w Sofii, została odwołana. Zwierzchnik bułgarskiej Cerkwi przeprosił świeckich za te wydarzenia, i zarazem stwierdził, iż uznaje ich inicjatywę nie za próbę wywarcia nacisku, lecz przejaw cerkiewnego życia i moralności, dlatego też po trzech godzinach ich czuwania zmienił zdanie – przed nim podkreślał, iż odwołanie chirotonii z powodu niezadowolenia z kandydata nie jest brane pod uwagę.

Krótki reportaż bułgarskiej telewizji państwowej

Na podstawie: dveri.bg

źródło: cerkiew.pl

Komentarze
  1. „Patriarcha” Neofit jest znany ze swej nietradycyjnej orientacji seksualnej – to może być przyczyną ostatnich 4 młodocianych chirotonii biskupich.
    Cóż… duchowa niemoc bułgarskiego narodu już jest widzialna w tragicznie pustych świątyniach.

    • młody baciuszka pisze:

      To bardzo podobnie jak w Polskim Autokefalicznym Kościele Prawosławnym pod rządami wiekowego Sawy- TW Jurka oraz innych tajnych współpracowników SB. Z tym że u nas dochodzą dodatkowo jeszcze wielkie interesy.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s