Nowy styl uparcie nie opuszcza Warszawy.

Posted: 11/12/2014 in Uncategorized

Z uwagi na fakt, iż większość parafii P.A.K.P. 96,00 % świętuje święta wg starego stylu (juliańskiego) oraz prośbą wiernych – Św. Sobór Biskupów odwołał decyzję soborową z dnia 12 kwietnia 1924 r. dotyczącą wprowadzenia nowego stylu (gregoriańskiego) i postanowił powrócić do stylu starego (juliańskiego) z dniem 15 czerwca 2014 r. (Niedziela Wszystkich Świętych). Tam gdzie zaistnieje potrzeba, może być praktykowany styl nowy. (Komunikat Kancelarii Św. Soboru Biskupów z dn. 18.III.2014)

Jakie są te zaistniałe potrzeby, że Katedra św. Marii Magdaleny (al. Solidarności 52): Cerkiew św. Jana Klimaka (ul. Wolska 138/140), Kaplica św. Grzegorza przy Muzeum Ikon (ul. Lelechowska 5) świętuje wg „nowego” stylu?
Patrz TUTAJ

Po co Sobór Biskupów podejmuje takie a nie inne decyzje skoro sam się do nich nie stosuje? Czemu wszyscy biskupi patrzą tylko i wyłącznie na siebie? Na wiernych cerkwi prawoslawnej już nikt nie patrzy. Np. Studentom na różnych uczelniach w Polsce wykładowcy, dziekani, rektorzy robią problemy z „wolnym na święta” bo przecież możecie sobie świętować w wybranym dla Was dogodnym terminie – także świętujcie 24.12 i będzie kłopot z głowy!. – jak tak można!!!! To samo dotyczy się do osób pracujących – po co mam Ci dawać wolny dzień skoro możesz sobie odświętować razem z nami „katolikami” i będzie problem z głowy Przecież Twój Kościół Wam na to pozwolił. Czy nasi Biskupi nie widzą, że niszczą nasze prawosławie? nasze tradycje, naszą kulturę?

Może czas najwyższy dla osób zarządzających/administrujących +67 pójść na emeryturę? zostać rezydentem i dać władzę dla młodych biskupów? Którzy bądź co bądź mają więcej pomysłów i chcą działać na KORZYŚĆ prawosławia a nie, żeby 96% wiernych przestało w końcu utożsamiać się z tym wyznaniem. Pomyślcie wszyscy o tym, czy nie należaloby czegoś w końcu zmienić?! Póki nie jest za późno. Jak to mówią słowa jednej z piosenek zespołu Perfect „…Trzeba wiedzieć kiedy ze sceny zejść…”. chyba czas najwyższy…

Napisał: Gall

Komentarze
 1. lektor pisze:

  W Katedrze Metropolitarnej świętuje się święta wg starego stylu!

 2. lektor pisze:

  Tylko nie wiem po co w Katedrze Metropolitarnej, jeśli chodzi o Święto Narodzenia Chrystusa świętują i wg nowego i wg starego stylu?!

 3. Paweł Jerzy pisze:

  Tak…tylko, czy nowi biskupi nie będą tacy sami? Raczej nie dopuszczą do władzy starostylnych i prawosławnych

 4. bs pisze:

  Ale jak tu działać jak i wśród młodzieży jest walka o ‚powrót’ nowego stylu 😦 Pani Dominika Kovacevic, która usilnie walczy o ten kalendarz już przekracza granice rozsądku. Nęka listami metropolitę, nawet ostatnio wrzuciła na cerkiew.pl artykuł (wątpliwego pochodzenia), że jakoby rumuński starzec Kleofas stwierdził, że kalendarz nie jest sprawą istotną i można świętować. Jak redakcja cerkiew.pl może przepuszczać takie artykuły ? Ileż już zostało na ten temat powiedziane, a ta Pani nadal swoje. Tyle jest literatury, wypowiedzi świętych na ten temat, ale jak widać niestety ludzie już kierują się własnym ja. Szkoda na to patrzeć. Gdyby ktoś nie znał to polecam odwiedzać apologet.pl oraz prawoslawnikatolicy.pl. Można tam znaleźć dużo wartościowych informacji na ten kalendarza i wielu innych wypowiedzi.

  • Niestety,… działalność Dominiki Kovacevic to żałosny widok przyszłych „intelektualnych elit” PAKP-u.
   Proszę zauważyć, że konserwatywny głos wiernych PAKP-u jest zmarginalizowany, zaś na piedestale znajdują się wszelakie dziwactwa.

  • bs pisze:

   Drobne sprostowanie i przepraszam za wprowadzenie w błąd. Pani Dominika jednak nie wysłała listu do metropolity. Chociaż na FB deklarowała, że chce taki list wysłać.

 5. włodimir pisze:

  Pani Kovacevic o ile się nie mylę jest Serbką. Nie mogę wiec zrozumieć. Jaka z niej Serbka skoro reprezentuje takie a nie inne poglądy ?! Ona wraz z p. Czerewacką cały czas piszą o nowym stylu. Przez tyle lat był problem ze stylami, teraz po uchwale wszystko zmierza w dobrą stronę a te panie jakby na siłę chciały zburzyć coś porządnego. Ale satana zawsze musi atakować cerkiew, choćby rękami takich właśnie ludzi…

 6. BG pisze:

  To może napiszcie jakiś tekst apologetyczny, który jasno jak kawa na ławę wyłoży dlaczego stary styl jest lepszy od nowego. Pokażcie wszelkie argumenty, uzasadnijcie swoje stanowisko. Byle nie było to coś w stylu „stary styl jest lepszy i już”, tylko z pełną sensowną argumentacja. Być może i Panią Kovacevic i Panią Czerewacką przekonacie do swojego stanowiska. To nie jest tak, że jak ktoś jest zwolennikiem nowego stylu to zaraz musi być heretykiem czy innym schizmatykiem, który celowo chce szkodzić prawosławiu. Może ich stanowisko wynika po prostu z niewiedzy? Może najzwyczajniej w świecie są przekonane, że służą słusznej sprawie i że faktycznie nowy styl jest lepszy?

  Spróbujcie przekonać zwolenników nowego stylu. Rozmawiajcie z ludźmi. Może ktoś uzna zasadność Waszej argumentacji. Sam bym chętnie taki tekst przeczytał.

 7. brak słów pisze:

  „Bratczyk”, Marzec 2005, nr. 259. Bp. Jakub – „Problem Kalendarza w życiu liturgicznym Cerkwi”
  tam szukaj interesujących Cię informacji

  • Prawdą jest że w języku polski jest bardzo mało informacji na temat kalendarza.
   Jest tak wiele wspaniałych na ten temat opracowań i książek, że prawosławni znający tylko język polski mają wiedzę niczym z ciemnogrodu. (Bez obrazy)

 8. STARIK pisze:

  W polskiej cerkwi, pomimo oficjalnego wprowadzenia nowego-stylu w 1924 roku, 96 % parafii pozostało przy starym- stylu. W 2014 roku sobór
  biskupów anulował decyzję z 1924 roku powracając do uświęconego tradycją kalendarza Juliańskiego.
  Jednakże dla wielu wiernych wychowanych na nowym kalendarzu, stary styl
  odbierany jest jako „nowy”, biskupi zezwolili więc na dalsze
  praktykowanie nowego kalendarza jeśli zachodzi taka potrzeba.
  Read more http://prawoslawnikatolicy.pl/krotka-historia-zmiany…/

 9. Ewa pisze:

  Tu: http://prawoslawnikatolicy.pl/sw-glikierij-wyznawca-1892-1985/ jest piękny tekst, i pokazana jest wyższość starego nad nowym stylem

  a warto popytać starszych ludzi jak to było z wprowadzaniem nowego stylu, jak władze wyganiały ludzi aby świętowali po nowemu, jak ludzie na wsi się zmawiali i w święto w nowym stylu pracowali, a po staremu brali batiuszkę i nieśli na rękach do cerkwi (żeby władza się nie czepiała, bo przecież batiuszka był niesiony wbrew własnej woli)
  to prawda co powiedziano wyżej: ludzie nie znają historii, bo gdyby znali skąd i w jakich warunkach był narzucony nowy styl, to by sumienie nie pozwalało w nim świętować….
  …. ale cóż, nie mają czasu, żeby poszukać, tak jest wygodniej w pracy/szkole…. smutne

  Pozdrawiam z Bożym Narodzeniem!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s