Film: LEWIATAN

Posted: 20/01/2015 in polecane filmy

leviatanNa ekranach rosyjskich kin pojawił się jeden z lepszych filmów ostatniej dekady.
Film idealnie obrazuje złodziejski system Federacji Rosyjskiej, oraz  powiązany w nim udział Patriarchatu Sowieckiego. Innymi słowy – sojusz religii i władzy przeciw bezbronnemu człowiekowi.
Film jak się okazuje w dużej mierze oparty na autentycznych zdarzeniach. Patrz: Zbrodnia w mieście, gdzie powstawał „Lewiatan”. Zastrzelił mera i jego zastępcę, popełnił samobójstwo

Kola mieszka z młodą żona Lilą i nastoletnim synem Romą w małym miasteczku nad morzem w północnej Rosji. Ma stary drewniany dom, położony nad zatoką, który odziedziczył po ojcu. Mer miasteczka Wadim Szelewiat, w którego gabinecie wisi na ścianie portret Władimira Putina, wygrał z Kolą sprawę sądową i zamierza wyrzucić go z domu. Na pomoc przybywa Dimitri – znajomy prawnik z Moskwy, który wie jak uratować majątek Koli. Rozpoczyna się walka o przetrwanie ze skorumpowaną strukturą władzy, która zaczyna być coraz bardziej agresywna. Sytuacja się komplikuje, gdy prawnik okazuje się kochankiem Lili. Brutalna miasteczkowa klika zmusza go do wyjazdu, a rodzina Koli zostaje sam na sam z bezwzględnym, pożerającym wszystko Lewiatanem, którym okazuje się współczesna „Rosja” a dokładniej Federacja Rosyjska.

Z perspektywy Hioba

Film w języku rosyjskim wraz z angielskimi napisami można zobaczyć TUTAJ

Zwiastun

Komentarze
  1. damianowski pisze:

    Trochę jak polski „Układ zamknięty”. Nasz lewiatan działa podobnie i to z poparciem części polskiego duchowieństwa a nawet znacznej części pożeranego przez owego potwora społeczeństwa.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s