Co w Warszawie, to nie w Moskwie, czyli propaganda ekumenicznego sukcesu

Posted: 26/01/2015 in ekumenizm

W dniu 15 stycznia 2015 roku podczas zorganizowanego w warszawskim Centrum Luterańskim „Ekumenicznego Spotkania Noworocznego” arcybiskup Jeremiasz, prezes Polskiej Rady Ekumenicznej, podzielił się ze słuchaczami odważnym spostrzeżeniem z udziału w XIII sesji watykańsko-prawosławnej Komisji Wspólnej ds. dialogu doktrynalnego, jaka miała miejsce w dniach 15-23 września 2014 roku w Ammanie: „Do sukcesów należy zaliczyć obecną fazę mozolnego trudu teologicznego w oficjalnym dialogu na temat miejsca i roli Biskupa Rzymu w Kościele”.

Prawda o „sukcesie” przebiegu tego spotkania jest jednak mniej lukrowana, jeśli wczytamy się we fragment wydanego z tej okazji oficjalnego komunikatu Wydziału Zewnętrznych Stosunków Cerkiewnych Patriarchatu Moskiewskiego: „Komisja rozpatrzyła projekt dokumentu o »Synodalności i Prymacie« przygotowany przez komisyjny Komitet Koordynacyjny w 2012 roku w Paryżu. Jako że tekst wzbudził szereg podstawowych zastrzeżeń, zdecydowano przygotować nowy projekt, który zostanie przedstawiony podczas bieżącej sesji plenarnej. Został utworzony Komitet redakcyjny do przygotowania nowego projektu dokumentu zatytułowanego »W kierunku wspólnego rozumienia synodalności i prymatu w Kościele w pierwszym tysiącleciu«. Po długotrwałych dyskusjach, które ujawniły poważne różnice zdań co do problemu prymatu w Kościele, zalecono, aby Komitet Koordynacyjny Komisji Wspólnej dokonał korekty tekstu na swoim posiedzeniu, jakie będzie zwołane w 2015 roku. Podczas dyskusji na temat synodalności i prymatu w Kościele została wyrażona krytyka w odniesieniu do dokumentu »Eklezjologiczne i kanoniczne konsekwencje sakramentalnej natury Kościoła«, przyjętego przez Komisję Wspólną w dniu 13 października 2007 roku w Rawennie.

Metropolita Hilarion [Wołokołamski] podkreślił w szczególności, że dokument ten nie znalazł konsensusu wśród Cerkwi prawosławnych, ponieważ został przyjęty pod nieobecność przedstawicieli Cerkwi rosyjskiej, której krytyczne uwagi do tekstu, przedstawione na różnych etapach jego sporządzania, zostały zignorowane. Metropolita Achalciche Teodor oświadczył, że Cerkiew gruzińska odrzuciła dokument”. Taki regres, że aż progres, władyko?

Źródła:
https://mospat.ru/en/2014/09/23/news108420/
http://ekumenia.pl/wp-content/uploads/2015/01/ESN-2015-przemowienie-prezesa-PRE.pdf

Za: fb-PrawoslawniPrzeciwkoEkumenizmowi

Komentarze
  1. Między Warszawą (PAKP) a Moskwą (PM) jest ważna różnica. Pierwsi to mikroskopijna grupka, a drudzy to wpływowy koncern z Gundiajewym na czele pretendującym do roli „moskiewskiego papieża”. CI ostatni ze względu na interesy i prestiż międzynarodowy mogą sobie pozwolić na figlowanie z Watykanem i światem greckim.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s