Przdsoborowego pogromu ciąg dalszy! Teraz atak na pustelnię o. Gabriela w Odrynkach.

Posted: 20/03/2015 in prawosławni w Polsce

Pierwotnym postanowieniem masońskiego Panprawosławnego Kongresu z 1923 r., po którym podjęto inicjatywę zwołania „ósmego soboru” było zlikwidowanie stanu mniszego. Ujkowice, Odrynki a teraz jak wieść niesie dochodzi kwestia „problemów” z Wojnowem. Poniżej skany metropolitalnych dokumentów nadesłanych nam na e-pocztę:

image Reszta dokumentów poniżej.

image
image

image

Komentarze
 1. Kim Dzong Un pisze:

  Przepraszam, ze zadajé to pytanie.
  Co sié zlego dzieje w Wojnowie? Bedziemy wdzieczni za informacje.

 2. PRAWOSŁAWNY CZASOWNIK pisze:

  Pojawiła się inicjatywa, by w ramach wsparcia O. Gabriela, przyjechać w najbliższą niedzielę (22.03.) na Liturgię do skitu. Na Liturgii zostanie dokonany odczyt listu od Sawy zawierającego odpowiedź na pismo O. Gabriela,.

 3. krystek pisze:

  Jejku, to w tej kancelarii nie potrafią nawet sporządzić poprawnego językowo dokumentu, jakieś koślawce… O czym tu w ogóle mówić…

 4. l m k k pisze:

  Cytuję m.Sawę: „Mnich nie może mieć własności”
  A władyka Grzegorz i jego ranczo koło Pasynek?
  A hieromnich gumowe ucho (Jakuba) z Supraśla i jego sporawe ranczo?

  Metropolito! Odłącz się z Cerkwi sam! Lżej wiernym będzie.

 5. G pisze:

  Przepraszam, ale nie jestem na biezaco – co tu sie W OGOLE dzieje ? W kilku zdaniach.

  • krystek pisze:

   W jednym zdaniu ciężko, ale chyba można powiedzieć, że warstwa rządząca PAKP rozpoczęła toporną akcję porządkową w tych swoich monasterach, które pokazywały, że słowo „posłuszanije” rozumieją inaczej niż Sawa (mnisi jako wszechstronnie użytkowane popychadła i źródło dochodu prawiaszczego archijereja) – z tym że okazuje się, że dziwnym trafem są to równocześnie jedne z bardziej szanowanych miejsc i porządki te odbijają się szerokim echem.

   Niech mnie Partyzant poprawi, jeśli jest w tym jednym zdaniu jakaś nieścisłość.

   • G pisze:

    Dziekuje za objasnienie ! Jednak moim zdaniem nalezy zachowac mimo wszystko pewien dystans. Znam przypadek bliskiej mi osoby kiedy w jej miescie rozpoczeto swego rodzaju krucjate przeciwko biskupowi reformatorowi (w dobrym tego slowa znaczeniu), ktory okazal sie koniec koncow zupelnie niewinnym i prawym czlowiekiem, a glos podnioslo „liberalne” skrzydlo Kosciola. Wiem, ze w tym wypadku wyglada to na sytuacje calkiem odwrotna, ale… mimo wszystko trzeba analizowac na chlodno. Mam tez pytanie, czy osoby niezadowolone nie moge sie zwrocic przykladowo do Rosyjskiej Cerkwi poza granicami Rosji o utworzenie parafii ? Przeciez wiekszosc w mniejszym lub wiekszym stopniu identyfikuje sie z ruska kultura… Pozdrawiam

   • krystek pisze:

    @G

    Mogą wszystko. Inna sprawa, że żadna kanoniczna cerkiew nie poważy się bez zgody PAKP (a takiej nie będzie) by odpowiedzieć pozytywnie na wspomnianą prośbę wiernych (zasada, że wszystkie parafie prawosławne na terenie Polski to kanoniczna jurysdykcja PAKP).

    Również i nienakoniczna cerkiew zastanowi się tysiąc razy, bo to nowy, bardzo mocny, powód do nagonki. Moim zdaniem hipotetycznemu Kijowskiemu Patriarchatowi zupełnie nie zależy na tym, żeby zainstalować się w jakiejś parafii i dać powód, by „Przegląd Prawosławny” pisał o nich przez następnych 20 lat jako „szatanach”, którzy „odebrali gwałtem” cerkiew i „rozpanoszyli się” w Polsce. Oni chcą przede wszystkim uregulowania swojej sytuacji kanonicznej, a taki krok to nowy pretekst żeby odkładać tę sprawę i odczłowieczać ich w propagandzie.

    I po trzecie (oczywiście to moje zdanie i nikogo nie zmuszam do podzielania tej opinii) każda próba zainstalowania tutaj czegoś podległego w jakikolwiek bezpośredni sposób od Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej będzie dla nas wszystkich katastrofą na skalę o wiele większą niż jakiekolwiek wyczyny władz PAKP. Nigdy nie idźmy w tym kierunku.

 6. Kim Dzong Un pisze:

  Bardzo zle sie dzieje. Napisze w jednym zdaniu. Sytuacja która ma miejsce jest daleka od SWIETEJ EWANGELII, SWIETEJ TRADYCJI PRAWOSLAWNEJ oraz tego wszystkiego co powinne byç obce PRAWOSLAWIU.

 7. qwertymus pisze:

  Stosowanie podwójnych standardów to przecież norma w jewrosojuzie,czemu biskupi mieli by stosować prawo „nie z tego świata”?:)W obu przypadkach: Ujkowic i Odrynek hierarchia robi porządek wyciągając stare brudy z pod dywanu.Można tylko zapytać gdzie był i co robił Sawa (bo faktycznie to tylko on rządzi w Cerkwi)do tego czasu. W zamian za lojalność ups.powinno być posłuszanije, przymykał oko.Jak to się mówi: oliwa sprawiedliwa zawsze na wierzch wypływa:).Pewnie o.Gabriel już okopuje się na swojej pozycji,tzn.skicie,i tu zalecałbym ostrożność:kiepski grunt, lepiej głęboko nie kopać!:)

 8. slaw pisze:

  do zobaaczenia 22.03 w odrynkach

 9. RAFAŁ HOLONKO pisze:

  mam pytanie czemu już 2 monaster chcą zamknąć

 10. Józef pisze:

  widzę naruszenie prywatności korespondencji:) hmmm nieładnie

 11. ratusz pisze:

  popieram OJCA GABRIELA całym sercem, i bardzo boli nas wiernych fakt że dzieją sie takie cuda i niewidy. Boli mnie fakt iż oj.Gabriel jest faktycznie ubezwłasnowolniony liturgicznie.
  Dziwi mnie też że takie informacje ukazuja się na stonie PP, raczej myslałem zeta strona nalezy do krytyków poczynan i działalności Archmandryty szczególnie po artykule szkalujacym postać Marcina Abijskiego.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s