Ukraińskie Cerkwie się jednoczą.

Posted: 20/04/2015 in Uncategorized

image

Ukraińska Autokefaliczna Cerkiew Prawosławna i Ukraińska Cerkiew Prawosławna Patriarchatu Kijowskiego rozpoczną rozmowy zjednoczeniowe

Już niebawem może dojść do historycznego zjednoczenia części ukraińskiego prawosławia, co położy fundament pod stworzenie jednolitej cerkwi lokalnej. Mowa o połączeniu Ukraińskiej Autokefalicznej Cerkwi Prawosławnej oraz Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Kijowskiego. Planowi nie są przeciwni obaj zwierzchnicy wymienionych cerkwi, którzy gotowi byli rozpocząć proces zjednoczeniowy od razu po Wielkanocy.

Znamienne, iż podczas niedawnej rozmowy z ukraińskimi hierarchami wiarę w zjednoczenie ukraińskiej cerkwi w jeden kościół lokalny i gotowość do udzielenia takiej cerkwi autokefalii wyraził patriarcha Konstantynopola.

„Jestem przekonany, że ukraińskie cerkwie zjednoczą się i Ukraina będzie mieć w najbliższej przyszłości jedną cerkiew lokalną” – powiedział patriarcha ekumeniczny Bartłomiej.


Religioznawca Ołeksandr Sahan dodaje, iż jeszcze w zeszłym roku patriarcha podkreślał, że Konstantynopol zwraca uwagę na ten problem i pomoc w likwidacji bolączek w łonie ukraińskiej cerkwi uważa za obowiązek tak własny, jak i całego prawosławia.

Ukraińskie prawosławie tworzą obecnie trzy struktury: Ukraińska Cerkiew Prawosławna (Patriarchatu Moskiewskiego), Ukraińska Cerkiew Prawosławna (Patriarchatu Kijowskiego) oraz Ukraińska Autokefaliczna Cerkiew Prawosławna. Ta ostatnia znacznie ustępuje wielkością w porównaniu do dwóch pozostałych.

„Autokefaliści” stracili niedawno swego zwierzchnika – zmarł metropolita Metody. W związku z tym cerkiew znajduje się obecnie na rozdrożu. Tuż przed Paschą locum tenensUACP metropolita Makary nieoczekiwanie ogłosił, iż jego cerkiew pragnie rozpocząć proces zjednoczenia z UCP Patriarchatu Kijowskiego. W wywiadzie dla kanału TSN dodał on ponadto, iż starania te rozpoczną się od razu po świętach.

– „Obecny czas wymaga nie tego, by rozpoczynać jakieś procesy, ale by wreszcie faktycznie działać. Nie można stracić ani jednego dnia. Trzeba się spotykać, rozmawiać i podejmować realne kroki. Jestem do tego gotowy, bo rozumiem, że to właśnie jest potrzebne Ukrainie. I to jeszcze jak potrzebne!” – podkreślił locum tenens Ukraińskiej Autokefalicznej Cerkwi Prawosławnej metropolita Makary.

UACP zrezygnowała na dodatek ze wszystkich swych problematycznych warunków, które wcześniej stanowiły przeszkodę w dialogu. Zrezygnowano w szczególności z żądania, by Filaret przestał pełnić funkcję zwierzchnika zjednoczonej cerkwi. Co więcej wygląda na to, że UACP gotowa jest obecnie zjednoczyć się z Patriarchatem Kijowskim bez pretendowania do jakichkolwiek kierowniczych stanowisk w UCP KP.

– „Istnieją i będą się jeszcze pojawiać różne warunki. Ale ja nie pretenduję do objęcia zwierzchnictwa. Gotów jestem ustąpić nie tylko w tym temacie” – powiedział metropolita Makary.

Oświadczenie Locum tenens UAPC stało się na Ukrainie prawdziwą sensacją. Gdy dziennikarze przekazali te słowa Filaretowi, ten był zdziwiony, lecz jego reakcja była natychmiastowa.

– „Jeśli na poważnie pragną się zjednoczyć, to dokonajmy tego, zacznijmy dialog i konkretne rozmowy na temat zjednoczenia. Nie wystarczy mówić o samym zjednoczeniu, musi jeszcze do niego dojść. Dlatego czekamy na nich” – podkreślił zwierzchnik UCP KP patriarcha Filaret.

Połączenie UACP i UCP KP może stać się ogromnym krokiem ku stworzeniu jednej z największych cerkwi w świecie prawosławia. „Zjednoczenie właśnie tych dwóch cerkwi było głównym warunkiem patriarchy Konstantynopola, mającym umożliwić początek procesu normalizacji ukraińskiego życia cerkiewnego. Sformułowany został on już w latach 2005-2007, gdy aktywnie szykowano grunt pod sobór zjednoczeniowy” – mówi religioznawca Ołeksandr Sahan.

Najtrudniejsze przyjdzie jednak dopiero później. Chodzi o zjednoczenie Patriarchatu Moskiewskiego i Kijowskiego. O zjednoczonej ukraińskiej cerkwi marzył zmarły metropolita Włodzimierz z UCP PM. Realizację tego celu można właściwie uznać za jego testament.

image

– „Pragnienie jedności zawsze było obecne w Cerkwi. Niestety rozpoczęty przez metropolitę Włodzimierza proces nie posuwa się dziś do przodu z powodu różnych przyczyn i obiektywnych, i subiektywnych” – mówi metropolita Aleksander (Drabynko), były sekretarz metropolity kijowskiego i całej Ukrainy Włodzimierza.

– „Zjednoczenie z Patriarchą Moskiewskim nastąpi. Tylko wyjdzie nie z góry, nie od hierarchii, a od narodu. I proces ten już się rozpoczął. Będzie zjednoczenie i z Cerkwią Autokefaliczną, i z Patriarchatem Moskiewskim. Trzeba tylko poczekać. Bóg sam przywiedzie wszystkich do jedności” – przekonany jest patriarcha Filaret, zwierzchnik Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Kijowskiego.

Dziennikarze chcieli również usłyszeć zdanie metropolity Onufrego, zwierzchnika Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Moskiewskiego. Ten jednak delegował na rozmowę metropolitę Klimenta.

– „Ukraińska Cerkiew Prawosławna zawsze jest gotowa do rozmowy i poszukiwania dróg dla zaleczenia rany raskołu. Jeśli mowa o dialogu, to ten dialog powinien w pierwszej kolejności opierać się na pragnieniu kontaktu i wzajemnego wysłuchania się, skłonności do ustępstw” – powiedział kierownik synodalnego wydziału informacyjnego UCP MP.

Na razie przepaść wydaje się ogromna. Ale chce się wierzyć, że zostanie ona pokonana z pomocą Patriarchy Ekumenicznego. Patriarcha Bartłomiej ma bowiem wielkie doświadczenie.

„Nie tak dawno Patriarchat Konstantynopola pomógł w ponownym zjednoczeniu Bułgarskiej Cerkwi Prawosławnej. Tam również były dwie dość agresywnie ustosunkowane do siebie nawzajem struktury” – przypomina Ołeksandr Sahan.

Tak więc być może już niedługo ujrzymy zjednoczenie Ukraińskiej Autokefalicznej Cerkwi Prawosławnej z UCP Patriarchatu Kijowskiego. A później wspólnymi siłami powstanie na Ukrainie jedyna lokalna Ukraińska Cerkiew Prawosławna.

 Tłum. Krystian

Oryginalny materiał wyemitowany został w telewizji TSN:

http://tsn.ua/ukrayina/grandiozna-sensaciya-dvi-ukrayinski-cerkvi-rozpochinayut-peregovori-schodo-ob-yednannya-420973.html

Komentarze
 1. araziel pisze:

  Marzenia pewniakiem nie banderowców i wszelkich innych odszczepieńców. Swoją drogą ciekawe kiedy ta cała bandycka „cerkiew” załapie swoją niekanoniczność.

  • krystek pisze:

   Arazielu, ależ nie bądź taki okrutny dla Rosyjskiej Cerkwi. Muszę stanowczo zaprotestować przeciwko nazywaniu jej bandycką, na pewno jej błędy da się naprawić, potrzebny jest tylko dialog 🙂 Ale cóż, rzeczywiście, jeśli jej hierarchia ma zamiar dalej skłócać prawosławny świat, to z opublikowanych już tu analiz wynika, że gdy ostatecznie przeleje się czara goryczy, to są kanoniczne sposoby, żeby obejść takiego zbira szerokim łukiem.

 2. ewsdqd pisze:

  Krystek dobrze wiesz o jaką bandycką „cerkiew” chodzi. Ano właśnie, o tą, której łże patriarcha jeździł do USA załatwiać broń śmiercionośną do oczyszczania niepokornej części „samoistnej”, ten który, błogosławi na mordowanie niewiernych na Donbasie. Ten, który pojechał teraz do UE siły pokojowe załatwiać, bojąc się, że niebawem niewierni mogą do Kijowa zawitać.
  O jakim zjednoczeniu mówisz? Odszczepieńcy z odszczepieńcami się zjednoczą i Cerkiew Prawosławną utworzą? Raczej nie zapowiada się by kanoniczna cerkiew przystąpiła do zjednoczenia. łżepatriarcha musi ich jeszcze mocno przydusić, a znaczną część wymordować.

  Najlepiej będzie jak przeniesiesz się do swego patriarchatu kijowskiego wraz z ojcami ujkowickimi i tam czekajcie zjednoczenia, może i grzechokatolicy przyłączą się do was, banderę kanonizujecie 😉

  • krystek pisze:

   A poza tym wszyscy zdrowi? ;]

  • krystek pisze:

   Poza tym widzę, że istnieje ogromne zapotrzebowanie społeczne, żeby Ujkowice ogłosiły, że mają cokolwiek wspólnego z Kijowskim Patriarchatem, a po nocach niektórym śni się wręcz przejście monasteru pod tę jurysdykcję. Ciekawe, z czego właściwie wynika takie marzenie? Z pragnienia jakichś mocnych wrażeń w cerkwi, w której dawno nic ważnego się nie dzieje? A może w „Przeglądzie Prawosławnym” mają już przygotowane na zaś jakieś standardowe awaryjne artykuły przeciwko „atakowi filaretowców na świętą polską cerkiew”, które z braku pretekstów leżą w szufladzie? A może chodzi po prostu o to, że brakuje już sposobów na dogodzenie Moskwie, bo w Polsce nie ma żadnych jej filaretowskich wrogów, z którymi można byłoby pójść na wojenkę, więc trzeba takich wrogów wymyślić i wcisnąć Ujkowicom, które – patrzcie państwo, jakie satany! – wciąż nie dają się sprowokować. Ogólnie ciekawe zjawisko.

  • Starik pisze:

   P. dr Wróblewski sam jest w niekanonicznej cerkwi, więc może tym się wtedy zajmie… 🙂 Tylko, że dla niego niekanoniczność to bezbłagodatność… Jakże wtedy ze zbawieniem? Ojojoj, same problemy… Trudno być forpocztą prawiesławnego faryzeizmu… A swoją drogą, gdy nastąpi zjednoczenie, wtedy okaże się po podpisaniu jednego dokumentu, jednego papierka, że wszystkie chrzty/małżeństwa/rukopołożenia w Patriarchacie Kijowskim są… ważne! A to ci siurpryza będzie dla wszystkich miłośników mówienia o raskole! A to ci moc bumagi! Jednym podpisem – ciach – i już się zbawiają…! 🙂

 3. ukrainiec pisze:

  ależ ludzie czyż nie rozumiecie tego że kijowski tzw patriarchat to żadna cerkiew lecz organizacja polityczna. Przeciez lepiej byłoby żeby Ujkowice ogłosiły swoją cerkiew niezależną, prawdziwą, jedyną.

  • araziel pisze:

   Co dotyczy UJKOWIC niby prawosławnych, będąc w tamtym miejscu 15 lat temu, na jednej z pielgrzymek zorganizowanej, przez zachwyconych monasterem duchownych z Hajnówki i Bielska, będąc człowiekiem prawosławnym od urodzenia, śpiewającym w chórze cerkiewnym, czytającym podczas wsienoczni teksty kanonów, szestopsalmie, itd. bardzo byłem zawiedziony m. in monasterskim nabożeństwem. Zakonnicy z powodu jakichś prac polowych nie mogli uczestniczyć w wieczerni (jedynie 2 lub 3) szef ferajny wcale się nie pofatygował, jedynie kazał nam odśpiewać jutrznię z naszym opiekunem duchownym (on służył) Wszystko co znajdowało się na klirosie było po ukraińsku, nie było podstawowych ksiąg liturgicznych: ani czasosłowów, oktoichów, miniei, jedynie wręczono nam UNIACKI oprawiony w skórę gruby (po ukraińsku) BREWIARZ (podobny do katolickiego) z tego mieliśmy śpiewać. Sam przebieg jutrzni już dawał sobie dużo do życzenia: brak kafizm, 4-ro psalmie, kanon to tylko wyśpiewane irmosy… itd. Nikt z nas tego nie rozumiał. Całe szczęście następnego dnia rano archimandryty nie było i Atanazego więc z braku innego duchownego nasz pielgrzymkowy odsłużył Św. Liturgię. Z klasztoru wracałem jak z obozu pracy (nie wiem czy tylko o to chodzi w życiu zakonnym) z wielkim niesmakiem, przede wszystkim z tego powodu, że zastanawiałem się „CZY JA BYŁEM W PRAWOSŁAWNYM KLASZTORZE ?”. Wszystko wyglądało nie tak jak powinno. Ikony niekanoniczne, nabożeństwa unickie, zwyczaje jak z katolicyzmu (czemu się dziwić?). W tym momencie powiedziałem naszemu ojczulkowi duchownemu, że to są przebierańcy i oni to ujawnią po jakimś czasie, co się właśnie stało. W tym momencie uważajcie aby tam nie przyjmować ŚW. EUCHARYSTII, obecnie klasztorex powinien zaniechać jakichkolwiek nabożeństw i wręcz oddać ANTYMINS. Pozostałe przemyślenia pozostawię bez komentarza. Ani jedna kanoniczna cerkiew nie uznaje bandytów z kijowa i „ewsdqd” bardzo dobrze odczytał moje intencje. Pozostałych również mogę zapytać CZY W GŁOWACH WSZYSTKO NA MIEJSCU. POZDRAWIAM

   • krystek pisze:

    Jejku, co za zgorzkniałość, ile jakichś duszonych w sobie urazów, chęci odwetu… Ostatnie twoje pytanie naprawdę jest uzasadnione…

   • Starik pisze:

    Od urodzenia prawiesławny i takim zostaniesz do końca życia. Przeszła świnia koło proga nie widziała Pana Boga…

 4. ewsdqd pisze:

  No tak, bo przecież skąd oni mogą znać prawosławnyj ustaw, skoro żaden z przywódców nie kształcił się na prawosławnych uczelniach.
  Ludność, która tam jedzie jest otumaniona przez właściciela i nie zwraca uwagi na nieprawidłowości. A ktoś, nie daje się zwieść i ma pojęcie o cerkiewnych ustawach, drugi raz już tam nie jedzie.

  • Ustaw ustawem, lecz w sensie zbawienia nie o ustaw będzie Sędzia pytał na Sądzie lecz czy zachowaliśmy prawidłową wiarę i żyliśmy prawidłowo. W PAKP-ie seminarzyści prześcigują się w znajomości Ustawu/obrzędu którego i tak w żadnej parafii w Polsce się nie przestrzega. Jesteśmy prawosławnymi nie z powodu obrzędu. Gdyby w PAKP-ie tylko skracanie służb i tradcja unicka były jedynymi problemami, to u nas byliby sami święci.

  • Starik pisze:

   I fłag jemu w ruki…

 5. ukrainiec pisze:

  dziękuję że otworzyliście mi oczy na „ojczulków” z ujkowic, teraz dopiero zrozumiałem, że to wilki łacińskie w owczej skórze.

 6. lechczechirus pisze:

  PP, ale ty jesteś Prawosławny, kształciłeś się na CHAT, więc masz wiedzę, a oni skąd mogą wiedzieć? Nie dość, że nie wiedzą to z pewnością nauczycieli duchowych prawosławnych, jak więc mogą nauczać? Jesteś bardziej oczytany ode mnie to pewnie wiesz, że taki stan rzeczy prowadzi do herezji itp. Tak jak ukrainiec pisze, całkiem możliwe, że to wilki w owczej skórze.

  Dla gorącego zwolennika „samoisnej ” krainy zarządzanej przez pejsatych „atamanów” Krystka mam taki oto film, udostępniony przez cyberberkut.

  • krystek pisze:

   Na szczęście już nie ma twojego shitu. A ja apeluję, by – skoro już istnieje tu moderacja – nie dopuszczać jednak do publikacji chociaż tych najbardziej oszołomskich i brutalnych treści niewiadomego pochodzenia.

  • Starik pisze:

   Film prowokacja . Urywa się w „odpowiednim „momencie. W internecie wiele fejków i jeszcze innych socjotechnik aby pelikany łykały a lemingi płakały.

   • Starik pisze:

    Dokładnie o takiej prowokacji mówiłem. Ja za stary żeby mnie nabrać … Bracia Słowianie Prawosławni UWAŻAJCIE!!!SOCHRANI WAS HOSPOD’.

  • krystek pisze:

   Ale patrzcie, jaki uparty w promowaniu takich mistyfikacji. Jeden materiał mu usunęli, to wrócił znowu smród zostawić. Wiadomo, że większość myślących popuka się w głowę, ale to w niczym nie przeszkadza agitatorowi. Bo zawsze ktoś nowy też się może nabrać na takiego „Goebbelsa” i po nitce do kłębka trafić na ich fanatyczne stronki. Rzucaj błotem, a zawsze coś przylgnie.

 7. Starik pisze:

  Dobre sobie.Wszyscy planują co zrobić z monasterem a monaster milczy i modli się dalej.Zaś ludzie nadal przyjeżdżają po pomoc, ot niedawno był człowiek co chce przejść do prawosławia. Monaster się modli , ludzie też stworzyli grupę modlitewną za monaster na FB i nie tylko. Tak więc modlić się , psy szczekają a karawana jedzie dalej. Myślę że zdziwicie się w tym roku pewnymi wydarzeniami w PAKP bardziej niż obecną sytuacją monasteru.Monaster wyjdzie na swoje a Bogurodzica im dopomoże możemy być tego pewni nawet pewien doktor megaloman od kanonów sie i nowostylników sie zdziwi. A czas próby na jego prawosławie kanoniczne też przyjdzie…. i to szybciej niż nam się wydaje. Monaster był , jest i będzie czy to się którym podoba czy nie! Nie zależy to od wrogów czy przyjaciół.

 8. Starik pisze:

  SŁAWA ISUSU CHRISTU! CHRISTOS WOSKRESIE!!!
  Zwracam się z prośbą o wspólną modlitwę w intencji Monasteru Śww. Cyryla i Metodego w każdy piątek o godzinie 21.00 razem z rodziną ze znajomymi w czasie modlitw wieczornych można dołączyć modlitwę o monaster. Prośba druga jest taka, że jeżeli to możliwe to odmawiać tą modlitwę codziennie, a we wszystkie piątki będzie to nasza wspólna modlitwa o 21.00. PRZEKAŻCIE INNYM!!!
  SPASI HOSPODI WSZYSTKIM CHĘTNYM!

  TAK, WIĘC POWSTAJE GRUPA MODLITEWNA -ZAPRASZAM DO PRZYSTĄPIENIA DO REGULARNEJ MODLITWY WSZYSTKIM, KTÓRYM OBECNA SYTUACJA MONASTERU LEŻY NA SERCU. WIELE RAZY PROSILIŚMY ICH MODLITW PRZED WATOPEDZKĄ IKONĄ BOGURODZICY I OTRZYMYWALIŚMY O CO PROSILIŚMY. A DZIŚ POMÓDLMY SIĘ , ABY DOBRY BÓG WZMOCNIŁ TEN MONASTER, OJCÓW I BRACI ORAZ OKAŻMY TO, ŻE ZALEŻY NAM NA MONASTERZE I PODWIGU MNICHÓW TAM PROWADZONYM. ABY SIŁY ZŁA NAM GO NIE ODEBRAŁY, BO TEN MONASTER JEST NAM WSZYSTKIM POTRZEBNY W CZASACH APOSTAZJI, POMIESZANIA POJĘĆ ORAZ FORMOWANIA SIĘ NA NASZYCH OCZACH RELIGII PRZYSZŁOŚCI (czyli ANTYCHRYSTA)…
  PAMIETAJMY TEŻ , ŻE CERKIEW PAKP PO TYM NIECNYM I TCHÓRZLIWYM POSTĘPKU WOBEC MONASTERU I LIŚCIE NIE PODPISANYM PRZEZ HIERARCHÓW POZOSTAJE BEZ MODLITWY JEDNEGO Z NAJWIĘKSZYCH LICZEBNIE MONASTERÓW, DLATEGO TEŻ PROŚBA O MODLITWĘ ZA WRAZUMLENIJE/OPAMIĘTANIE HIERARCHII PAKP.
  BRACIA DO MODLITWY, BO TO NAJSILNIEJSZY ORĘŻ NASZ I MOC BOŻA DLA SIŁ NIEBIESKICH, KTÓRE DOPOMOGĄ NAM W TYCH CIĘŻKICH CZASACH. KTO Z BOGIEM TEMU BÓG DOPOMOŻE!
  WOISTINU WOSKRESIE CHRISTOS!!! https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=584228875050659&id=499108353562712&refid=17&_ft_&__tn__=%2As

 9. Starik pisze:

  Heretycy obejmą władzę nad Cerkwią, wszystkie stanowiska zapełnią swymi sługami, a prawdziwa wiara będzie odrzucana. Pan jednak nie pozostawi swoich sług bez obrony i w niewiedzy. On powiedział: «Po owocach ich poznawajcie ich». Dlatego też i ty po owocach ich, tak samo jak po działaniu heretyków, staraj się odróżnić ich od prawdziwych pasterzy. Ci duchowni grabieżcy, rozkładający duchowe stado, «zarówno wejdą do zagrody owiec, jak i gdzie indziej się zakradają», jak powiedział Pan, to znaczy wejdą z naruszeniem reguł, siłą dokonując zmiany postanowień Bożych. Pan nazwał ich rozbójnikami.
  I rzeczywiście, ich pierwszym zadaniem jest prześladowanie prawdziwych pasterzy, ich izolacja, gdyż bez tego nie da się zagrabić owiec. Dlatego mój synu, jeśli zobaczysz uchybienie przy służbie Bożej w Cerkwi, opierając się na Tradycji Ojców i ustanowionym przez Boga porządku, wiedz, że heretycy już się pojawili, chociaż być może będą nawet przez jakiś czas ukrywać swoją nieprawość, albo będą skażać świętą wiarę niezauważalnie, aby osiągnąć jeszcze większy sukces, zyskując uznanie niedoświadczonych. Prześladowani będą nie tylko pasterze, lecz i wszyscy słudzy Boga, gdyż szatan, kierujący herezją, nie cierpi prawdziwej wiary. Rozpoznawaj w nich wilki w owczej skórze, po ich dumnej postawie, skłonności do wygód, pogoni za władzą, – to będą kłamcy, zdrajcy, zasiewający wszędzie konflikty i złość, dlatego też powiedział Pan, że po owocach poznacie ich. Prawdziwi słudzy boga są pokorni, miłujący bliźnich i posłuszni Cerkwi.
  Wielkie prześladowanie ze strony heretyków spotka mnichów, a życie w stanie zakonnym będzie wtedy zwalczone. Opustoszeją domy zakonne, ubędzie mnichów, ci, którzy zostaną doświadczą działania przemocy. Przeciwnicy życia monastycznego, udający jedynie ludzi prawdziwie wierzących, będą starać się pozyskać mnichów dla siebie, obiecując im opiekę i dostatek, niepokornym zaś grożąc wypędzaniem. Z tego powodu tych gróźb ulegną wówczas ludzie małej wiary. Jeżeli dożyjesz do tego, czasu, mój synu, to ciesz się, gdyż wtedy dla wiernych, którzy nie ulegną, zostaną przygotowane korony wyłącznie za wytrwałość w wierze, według słów Pana: «Do każdego, kto wyznaje mnie przed ludźmi, przyznam się także ja przed Ojcem moim na niebiosach».
  Uważaj, abyś nie zasmucił Pana Boga twego, synu mój, uważaj, abyś nie utracił korony przygotowanej przez Pana, lękaj się, aby nie odrzucono cię od Chrystusa w ciemności nieprzebyte na wieczne męki. Mężnie trzymaj się wiary, a jeśli potrzeba, z radością znoś wygnanie i inne nieszczęścia, z tobą bowiem będzie Pan i święci męczennicy, z radością będą oni patrzeć na twoje zmagania. http://tauszev.livejournal.com/42360.html

 10. ewsdqd pisze:

  NIE ZAPOMNIJCIE WZNOSIĆ GORĄCE MODLITWY DO ŚW. FAUSTYNY, ONA TOŻE WAM POMOŻE I OCZYWIŚCIE DO OJCIEC PIJO, TO PRZECIEŻ ŚWIĘCI DO KTÓRYCH MODLITWY WZNOSZĄ OJCOWIE W UJKOWICACH.

  • PRAWOSŁAWNY CZASOWNIK pisze:

   Są ludzie z którymi lepiej zgubić niż znaleźć. A z tobą panie ewsdqd ni jedno ni drugie …

  • PRAWOSŁAWNY CZASOWNIK pisze:

   Są ludzie z którymi lepiej zgubić niż z innymi znaleźć. A z tobą panie ewsdqd ni jedno ni drugie …

  • krystek pisze:

   Ależ ewsdqd nie chce przecież niczego znajdować, on ma jedynie za zadanie w odpowiednich momentach działać w myśl dawnego powiedzenia łacińskiego, które brzmi „szkalujcie śmiało, zawsze coś przylgnie”. Tym bardziej że komentarze tutaj mają spore znaczenie i docierają do licznego grona odbiorców.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s