Nieznane fakty o Imperium Rosyjskim.

Posted: 08/05/2015 in Uncategorized

image

Aby w pełni zrozumieć styl życia obywateli Imperium Rosyjskiego, należy poznać kilka interesujących faktów, które przedstawiono poniżej.

1. Największą grupą społeczna Imperium Rosyjskiego byli chłopi.

2. W Imperium Rosyjskim dozwolone było posiadanie przy sobie broni. Do rewolucji 1917 roku można było się w nią zaopatrzyć w sklepach myśliwskich.

3. Zamiast jednostki kilograma używano puda, który odpowiadał 16,38 kg.

4. Do rewolucji Rosja (Imperium Rosyjskie) była najbardziej „niepijącym” krajem w Europie. Rosja tradycyjnie była jednym z najtrzeźwiejszych państw, zajmując przedostatnie miejsce na świecie w piciu alkoholu w ciągu trzech stuleci (od XVII wieku do XX wieku). Mniej niż imperium piła tylko Norwegia.

5. Car Mikołaj II był kuzynem króla brytyjskiego Grzegorza V.

6. W 1904 roku w Rosji było 21 milionów koni (na świecie około 75 milionów): 60% gospodarstw chłopskich posiadało 3 duże konie.

7. Rosja stała się największym i najsilniejszym imperium naftowym i petrochemicznym świata- 94% całego przemysłu było przetwarzane w kraju.

8. Car Piotr III (Karol Piotr Ulrich Holstein-Gottorpski) był narodowości niemieckiej- ze strony ojca był prabratankiem szwedzkiego króla Karola XII i spadkobiercą tronu szwedzkiego. Gdy w 1751 roku dowiedział się, że jego wujek został królem Szwecji, powiedział: „zaciągnęli mnie do tej przeklętej Rosji, gdzie uważam się za państwowego aresztanta, a gdyby tylko wysłuchali mojej woli, osiadłbym na tronie cywilizowanego kraju”.

9. W 1913 roku Rosja zarobiła na sprzedaży masła śmietankowego tyle samo co z wydobycia złota.

10. Według danych, przemysł Imperium Rosyjskiego w 1914 roku był największym na świecie.

11. Ilość procentowa wyznawców danych religii wynosiła odpowiednio- prawosławni 69,5%, muzułmanie 11,1%, katolicy 9,1% i żydzi 4,2%.

12. Pierwszym przywódcą, który oficjalnie ogłosił plan światowej redukcji zbrojeń był car Mikołaj II. Swój pomysł przedstawił w 1898 roku w Hadze.

13. Przed pierwszą wojną światową Rosja produkowała tyle samo chleba co USA, Kanada i Argentyna razem wzięte, mimo tego, że same dominowały w tej dziedzinie.

14. Rosja wraz z sojusznikami praktycznie wygrała I wojnę światową pod koniec 1916 roku. Niemcy zaproponowali pokój, lecz strona przeciwna (w tym także Rosja) odrzuciła propozycję. Tylko dzięki lutowej i październikowej rewolucji udało się przetrwać Niemcom do 1918 roku.

Autorstwo: Sara Kostecka
Źródło: http://sarakostecka.neon24.pl/post/121192,nieznane-fakty-o-imperium-rosyjskim

10.04.2015

image

image

Komentarze
  1. zxc pisze:

    Punkt 4 co do alkoholu wydaje się być zmyślony, w wielu książkach i relacjach historycznych jest mowa o tym, że Rosjanie zawsze lubili wypić. Nawet na stołach patriarchy Nikona bardzo często pojawiała się wódka. W dzisiejszych czasach alkoholizm jest jedną z najwiekszych plag Rosji i Rosjanie próbują „zwalić” winę na kogoś innego. Ostatnio słyszałem nawet, że alkoholizm w Rosji to wina Żydów 😀

  2. Chrystofor pisze:

    Punkt 14.-czy można w jakikolwiek sposób go potwierdzić? I WŚ to dla Rosji było pasmo klęsk. Jedynie nieliczne zwycięstwa zanotowała w starciu z Au-Węg, co nie było wystarczającym powodem by chwalić się zwycięstwem. „Praktycznie wygrała” o ile wygrała koalicja w której miała udział. Po bitwie gorlickiej jej sytuacja na froncie była beznadziejna, a ofensywa Brusiłowa, ostatecznie zakończona klęską, tylko to przypieczętowała. Potem była rewolucja i armia poszła w rozsypkę. Uderzenie państw centralnych nie napotkało praktycznie żadnego oporu i zatrzymało się w Kijowie.

    No tak, ale Rosja-wraz z sojusznikami-praktycznie wygrała.

    Także punkt 10. wydaje się być nieprawdziwy, włąśnie mam przed sobą dane z „Rozprawy historyka z historią” i wykresy przedstawiają zupełnie inny obraz. Wytop surówki 4x mniejszy niż w Niemczech i 2,5x mniejszy niż w Wlk. Brytanii, wydobycie węgla aż 7x mniejsze. Zaś ropa może i była domeną Rosji, ale na początku XXw jej rola w przemyśle była dużo mniejsza niż dziś.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s