PRAWDZIWE OBLICZE POLSKIEGO EKUMENIZMU: BOGU CZY MAMONIE?

Posted: 19/07/2015 in ekumenizm, prawosławni w Polsce

image

Niedawna dotacja w wysokości 750 tysięcy złotych ze strony Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji na bieżącą działalność współtworzonej przez prawosławnych, luteran i starokatolików Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie nie budzi kontrowersji, choć w rankingu polskich uczelni teologicznych „Perspektyw” z 2014 roku szkoła ta zajęła przedostatnią pozycję (według oceny parametrycznej Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego z 2013 roku ChAT uplasowała się wśród uczelni akademickich na dalekim 84 miejscu). To jednak nie wszystko, ponieważ, jak informuje oficjalny komunikat z posiedzenia Komisji Wspólnej Rządu RP i Polskiej Rady Ekumenicznej, jakie odbyło się 2 czerwca 2015 roku, z budżetu państwa sfinansuje się jeszcze budowę nowej siedziby ChAT, co stoi w sprzeczności z drastycznie malejącym spadkiem liczby osób tam studiujących; ze środków publicznych planowany jest także remont siedziby Polskiej Rady Ekumenicznej. Dziwi taki zakres uprzywilejowania powyższych instytucji.

Fakty te ukazują realne powody, dla których Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny, wbrew prawosławnej dyscyplinie kanonicznej, pod rygorem najwyższych kar zabraniającej duchownym wszystkich stopni udziału w dobrach duchowych innowierców, w tym – wspólnych modlitwach, wspiera za wszelką cenę ekumenizm, zachowując pozycję lidera w Polskiej Radzie Ekumenicznej. Zbawiciel poucza nas tutaj: „Kto w drobnej rzeczy jest wierny, ten i w wielkiej będzie wierny; a kto w drobnej rzeczy jest nieuczciwy, ten i w wielkiej nieuczciwy będzie. Jeśli więc w zarządzie niegodziwą mamoną nie okazaliście się wierni, prawdziwe dobro kto wam powierzy? Jeśli w zarządzie cudzym dobrem nie okazaliście się wierni, kto wam da wasze? Żaden sługa nie może dwom panom służyć. Gdyż albo jednego będzie nienawidził, a drugiego miłował; albo z tamtym będzie trzymał, a tym wzgardzi. Nie możecie służyć Bogu i mamonie” (Łk 16, 10-13).

Trudno nie zauważyć również, że do największych sprzeczności w funkcjonowaniu PRE należy fakt, że przewodniczy jej od 2001 roku prawosławny arcybiskup wrocławsko-szczeciński Jeremiasz Anchimiuk, również rektor ChAT w latach 1996-2002 i 2008-2012, bowiem w publikacji historycznej wydanej przez Komisję Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu przy Instytucie Pamięci Narodowej czytamy, że został on w 1973 roku „na podstawie dobrowolności” tajnym współpracownikiem SB, zajmującym się inwigilacją środowisk ChAT i PRE (patrz: Mariusz Krzysztofiński i Krzysztof Zychowicz, „W kręgu »Bizancjum«”, [w]: „Aparat Represji w Polsce Ludowej 1944-1989” nr 1(6)/2008, przypis 244, s. 134). Wnioski można wyciągać tu różne, wymaga to szerszej analizy. Pewne wydaje się tylko to, że bez względu na ustrój państwa władyka pozostawał w ścisłej zależności od jego polityki. Wskazywać to może na szerokie uzależnienie hierarchii prawosławnej w Polsce od strategii politycznych państwa także współcześnie. Finansowa zależność w tym względzie nie ułatwia zaś hierarchom potwierdzenia autentyczności swojej posługi w świetle zasad wiary. Może pora na ściślejszą współpracę z innymi Cerkwiami lokalnymi?

(fot. PAP/Jacek Turczyk)

Patrz:  http://chat.edu.pl/news/rozmowy-o-akademii-z-przedstawicielami-rzadu-rp/
Źródło: fb-PPE

Komentarze

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s