Chasydzi zbezcześcili Krzyż Pamięci

Posted: 17/08/2013 in syjonizm

Chasydzi naigrywali się i szydzili z Krzyża Pamięci. Pielgrzymowanie chasydów do Umania, leżącego w okręgu czerkaskim, do mogiły ich duchowego przywódcy, cadyka Nahmana, rozpoczyna się od wielkiego skandalu. Kamieniem obrazy pomiędzy chasydami a miejscowymi mieszkańcami, stał się Krzyż Pamięci postawiony na cześć 1025-lecia Chrztu Rusi, który drażni chasydów. We wtorek sytuacja osiągnęła apogeum, rozpiętego na Krzyżu Jezusa pokryto napisanymi w języku hebrajskim słowami. W tłumaczeniu napis brzmi: „Nie  gniewajcie bga”. Miejscowi mieszkańcy są rozgniewani.

KRZYŻ OBRAZY

Zdaniem szefa Rady Organizacji Społecznych Umania, Walierija Kisłinskiego, Krzyż Pamięci był poświęcony przez duchownych kilku wyznań. Ale cały problem leży w tym, że postawiony Krzyż stoi dokładnie naprzeciwko synagogi gdzie znajduje się mogiła przywódcy bracławskich chasydów, rabina Nahmana. A sami chasydzi po obchodach święta Rosh-hashana, odbywają tradycyjne ablucje w sadzawce nad którą góruje Krzyż Pamięci. Teraz domagają się oni od władz miejskich przeniesienia tej świętości (Krzyża Pamięci). „My szanujemy inne religie”- mówi przedstawiciel Międzynarodowej Fundacji im. rabina Nahmana, Shimon Buskiłła- „i nigdy nie tkniemy symbolu cudzej wiary. Ale, niestety, nie wszyscy nasi współwyznawcy to rozumieją. Mogą krzyż obalić lub uszkodzić. Wtedy rozpocznie się prawdziwa wojna pomiędzy chasydami i chrześcijanami. Nie możemy do tego dopuścić i dlatego też prosimy o przeniesienie krzyża w inne miejsce”.

„Krzyż przeszkadza sekciarzom”- mówi Walierij Kisłinskij. „Przecież chasydyzm jest ortodoksyjną gałęzią żydostwa. Inaczej jak sekciarzami nie można ich nazwać. Nasi działacze są zastraszani, i przez władzę i przez bezpiekę i przez samych chasydów, wszystko to z powodu Krzyża. Miejscowy chasyd Solomon Nahman powiedział nawet, że nas pogrzebie. Skierowaliśmy się do milicji”- powiedział Kisłinskij.

BUNT DOJRZEWA

Zastępca mera Umania, Władimir Wibłyj, zaproponował działaczom przeniesienie Krzyża w inne miejsce i ustawienie w mieście kilku jeszcze pomników na rzecz chrześcijaństwa ale mieszkańcy Umania nie zgadzają się. „Chasydzi przyjeżdżają na naszą ziemię i niech zachowują się odpowiednio, jak na gości przystało, i nie dyktują gospodarzom co powinni czynić”- mówi oburzony mieszkaniec Umania, Pawieł Procienko. „Jeżeli tylko tkną Krzyż to my pójdziemy w odwecie na mogiłę ich cadyka”- mówią oburzeni mieszkańcy. Teraz działacze domagają się od władz utworzenia całodobowych dyżurów w pobliżu Krzyża.

Źródło: http://internetsobor.org/, Przekład: RX, Za: Wolna-Polska.pl

Komentarze
  1. Uri pisze:

    Wg google.translate „רעשות נקמה” to raczej „wybuch nienawiści”…

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s